Festival Letectva
4. - 5. mája, Letisko Piešťany
 
title image

František Varga: Vitajte na Letisku Piešťany

12.04.2019 10
article image

Piešťanské letisko už v minulosti dokázalo, že je schopné zorganizovať navštevované letecké podujatie s bohatou medzinárodnou účasťou. Národné dni letectva zviditeľňovali Letisko Piešťany nielen doma, ale aj v zahraničí. Vďaka nadšencom lietania sa po rokoch opäť stáva dejiskom nového leteckého sviatku. O tom, čím je piešťanské letisko výnimočné,  čo všetko ponúka, a aké novinky chystá v letnej sezóne, sme sa porozprávali s jeho riaditeľom, Františkom Vargom. 

 

Pán riaditeľ, Letisko Piešťany kedysi vítalo domácich aj zahraničných návštevníkov na Národných dňoch letectva. Ako vníma riaditeľ letiska dnes, že Festival letectva sa uskutoční práve tu?

Veľmi kladne. Letisko má opäť možnosť dostať sa do „pozitívnej“ pozície z pohľadu obyvateľov mesta, ale tak isto všetkých ostatných, ktorí sa o letectvo zaujímajú. Posledné tri roky boli pre letisko veľmi hektické. V roku 2016 bol naplánovaný proces likvidácie spoločnosti Letisko Piešťany, a.s. Preto dôveru, ktorú má organizátor podujatia, Slovenská letecká agentúra, s.r.o., voči našej spoločnosti vnímam veľmi pozitívne.  A verím, že nielen ja. Táto udalosť bude mať dobrý vplyv nielen pre samotné letisko, ale rovnako výrazne zviditeľní aj mesto Piešťany a jeho bezprostredné okolie, ktoré ponúka návštevníkom bohaté turistické vyžitie. Je to o vzájomnej symbióze letiska-mesta-kúpeľov, a tak isto okolia Piešťan.    

Fanúšikom letectva sú dobre známe Medzinárodné letecké dni organizované na Sliači. Čím sa Letisko v Piešťanoch odlišuje od toho sliačskeho? Je niečím výnimočné? 

Piešťanské letisko má iné technicko-prevádzkové parametre. Líši sa tak isto rozsahom možností personálneho a prevádzkového zabezpečenia takéhoto podujatia. Letisko v Piešťanoch má v porovnaní so Sliačom kratšiu a užšiu pristávaciu dráhu.  V konečnom dôsledku táto skutočnosť podmieňuje veľkosť lietadiel, ktoré môžu dráhu v Piešťanoch využívať. Tak isto je potrebné konštatovať, že letisko Sliač je základňou NATO a z tohto dôvodu je inak personálne, organizačne a prevádzkovo zabezpečené. Výnimočnosť Letiska Piešťany spočíva najmä v jeho umiestnení.  Má vynikajúcu prístupnosť. Zo stredu mesta Piešťany, zo železničnej/autobusovej stanice, z oboch privádzačov z diaľnice D1 je to na letisko doslova iba pár kilometrov. Tak isto mesto Piešťany – Letisko Piešťany patria medzi tie lokality na Slovensku, ktoré sa môžu „pýšiť“ najväčším počtom slnečných dní. 

Čo chystá letisko Piešťany v  letnej sezóne? Môžeme sa tešiť na nejaké nové letecké linky,  charterové lety?

Koncom mája 2019 sa začnú pravidelné charterové lety do Turecka a Egypta. Letisko Piešťany sa tak zaradí na „mapu“ dopravných letísk SR, z ktorých sa takéto lety realizujú. Významne to prospeje letisku nielen po finančnej stránke, ale tak isto to prispeje k zvýrazneniu jeho dôležitosti pre cestovný ruch v spádovej oblasti. Verím, že negatívna mediálna kampaň, ktorá je voči letisku vedená niektorými piešťanskými médiami, bude vyššie uvedenými skutočnosťami eliminovaná. Zároveň urobíme všetko preto, aby boli cestujúci s našimi službami spokojní. Rovnako ako aj cestovná kancelária, ktorá zabezpečuje tieto lety na našom letisku. Verím, že v budúcom roku začne uvažovať o ich rozšírení. Tak isto som presvedčený, že skôr, či neskôr sa bude naše letisko etablovať aj v oblasti aktívneho cestovného ruchu (zahraniční návštevníci prichádzajúci do regiónu), čo považujem za jednu z najvyšších priorít a cieľov nášho letiska. Ak to bude  čo i len trochu možné, určite sa pokúsi naša spoločnosť aj o zriadenie pravidelnej leteckej linky. Všetko má však svoj čas a svoju postupnosť.  

Ste riaditeľ letiska. Lietanie pravdepodobne patrí medzi vaše záľuby. Ktoré lietadlo je vaše najobľúbenejšie? 

Nemám žiadne zvlášť  „obľúbené“ lietadlo. Každé lietadlo je pre mňa sympatické ak viem, že bezpečne odvezie cestujúcich do ich cieľovej destinácie. Zaujímam sa najmä o začiatky lietania, keď každý jeden pokus o lietanie bol vlastne cestou do neznáma na územie „TERRA NOVA“. Všetci tí, ktorí sa o to pokúšali riskovali svoje životy, zdravie, povesť atď., ale napriek tomu to skúšali znova a znova. Pripomína mi to moju mladosť. 

Keby ste mali možnosť, vyskúšali by ste si let v stíhačke?

Áno. „...ešte raz pocítiť vietor vo vlasoch.“

Čo by ste odkázali a odporučili návštevníkom, ktorí si nenechali ujsť Festival letectva?

Želám im, aby prežili krásny deň plný príjemných zážitkov nielen na letisku, ale aj v prípade návštevy centra Piešťan a jeho okolia. Dúfam, že sa splní štatistika a počasie nám bude priať.  Zároveň chcem poprosiť návštevníkov Festivalu letectva, aby rešpektovali pokyny organizátorov a dopravnej polície. Verím, že nultý ročník tohto leteckého podujatia bude úspešný a bude dobrým odrazovým mostíkom pre ďalšie zaujímavé letecké podujatia na Letisku v Piešťanoch. 

Foto: Bohumil Klečák

 

 

Zdieľaj článok:
Staň sa fanúšikom: