Festival Letectva
4. - 5. mája, Letisko Piešťany
 
title image

Ako to cez víkend v Piešťanoch dopadne?

Nemám krištáľovú guľu, a ani nie som dobrý v predpovediach (zápočet z meteorológie som urobil až na druhý pokus), ale skúsim si trocha „zapolemizovať“ na túto tému. Nakoniec, nič ma to nestojí a už aj tak neviem, o čom by som ešte mohol písať v súvislosti s Festivalom letectva v Piešťanoch v dňoch 4. a 5. mája 2019.

Ako na každom leteckom dni, dôležitú úlohu zohrá počasie.

Už som raz v jednom blogu napísal, a tak teda len zopakujem, že pán Hubert Štoksa sa pri organizovaní leteckých dní (a už ich teda zopár má za sebou) zatiaľ do počasia vždy „trafil“. Neviem ako je to možné - asi tam „hore“ má nejakú známosť.

Moja rosnička „Google“ predpovedá na víkend troška chladnejšie, ale z hľadiska lietania dobré počasie. Slnko nám asi „nevypáli“ oči, ale lietadlá na oblohe budú na pozadí oblakov lepšie viditeľné a na dážď to tiež nevyzerá. Piva sa možno až tak veľa nepredá, ale o to lepšie padne dobrá kávička - o tú by tiež nemala byť v Piešťanoch na letisku núdza.

Letecký deň bez dobrých účastníkov - to by tiež nebolo ktoviečo. Na túto tému som už tiež niečo napísal a myslím, že sa stačí pozrieť na web stránku FLP a odpoveď je jasná. Dobrí účastníci v Piešťanoch nebudú na tomto úvodnom ročníku chýbať. „Nalákať“ svetovú leteckú špičku na nejaké nové podujatie nie je vôbec jednoduché. Úprimne povedané, v Piešťanoch tento rok neuvidíme ani Red Arrows ani Frece Triccolori či Ruských Víťazov. Festival Letectva v Piešťanoch má však celkom slušný program a určite má ambíciu stať sa vyhľadávaným leteckým podujatím. Za seba by som vyzdvihol účastníkov ako Zoltán Veres, Martin Šonka, Ivo Kardoš či akrobatické skupiny Czech Flying Bulls a Baltic Bees.

Dúfam tiež, že ani slovenské vzdušné sily sa nedajú zahanbiť a nad Piešťanmi nám niečo ukážu, napriek skutočnosti, že paliva, výcvikových hodín a vycvičených akrobatov je rok od roka menej a menej. Časy pilotov ako boli Dunaj, Zsoldos, Hůlek, Glos, Šerý, Poláček, Bukovský či Kuterka sú zdá sa, že za nami. Ak som niekoho nemenoval, tak mi prosím odpustite. MiG-y 29 sa už dlho po slovenskej oblohe nebudú „preháňať“, a tak zostáva len veriť, že po „vejári“ nad Bradlom im to v sobotu „vydá“ aj nad Piešťany.

Dobrá organizácia leteckých dní je v prípade SIAF-u už samozrejmosťou. Ľudí, ktorí sa na nej podieľajú poznám takmer všetkých a viem, že svojej práci rozumejú. Festival etlectva v Piešťanoch je pre nich „staronová“ výzva a verím, že sa s ňou vysporiadajú k vašej spokojnosti. Chcem len dodať, že to vôbec nevidím ako jednoduchšie v porovnaní so SIAF-om.

Na záver - za seba - držím palce. Organizátorom, účastníkom, ale hlavne nám - návštevníkom nultého ročníka Festivalu letectva v Piešťanoch.