Festival Letectva
4. - 5. mája, Letisko Piešťany
 
title image

FESTIVAL LETECTVA PIEŠŤANY 2019

06.02.2019 10
article image

...Píšťany jsou Píšťany...

..Do Piešťan s barlami Z Piešťan bez barlí (vo vlaku vám ich ukradnú)...

...arabské mesto...

...zašlá sláva kúpeľov...

...prežívajúce letisko...

 

Tieto „perličky“ sa mi vynoria, keď počujem o Piešťanoch. Tak som aspoň toto mesto vnímal v dávnejšej i nedávnej minulosti.

Keď som sa dozvedel, že Piešťany budú už v tomto roku dejiskom festivalu letectva - teda v podstate leteckých dní s medzinárodnou účasťou - tak som túto informáciu prijal trochu skepticky. Alebo lepšie povedaná so „zmiešanými“ pocitmi. Moja vojenská funkcionárska minulosť sa asi na mne dosť „podpísala“ a okamžite sa mi vynorili negatíva - teda akési moje vnútorné argumenty prečo to nepôjde:

  • krátka a úzka VPD(vzletová a pristávacia dráha)

  • spustnutá stojánka(stojisko lietadiel)

  • ak budú skupiny (a tie budú) , tak kde budú parkovať, rolovať a štartovať

  • na letisku nie sú vojaci so svojou zabezpečovacou technikou

  • problémy s riadením takéhoto lietania (miesto riadenia, blízkosť Bratislavy s civilnou prevádzkou a pod.)

 

Jednoducho som za týmto „oduševnelým“ zámerom videl iba problémy. Potom som sa ale stretol s pánom Hubertom Štoksom a keď som počul a videl jeho nadšenie pre túto akciu, tak som zmenil názor. Nakrátko mi síce takpovediac „vyrazil“ dych, keď spomenul zámer do budúcna (a to už asi o rok) usporiadať v Piešťanoch niečo ako „nočnú airshow a letecké preteky“. V duchu som si povedal: „Hubert, Hubert. Ty ešte ani nevieš ako dopadne tento rok a už máš veľkolepé plány. Takéto akcie sa ťažko rodia aj vo svete a nie to ešte u nás na malom Slovensku, kde Ti každý s radosťou podrazí nohy“.

Spomenul som si totiž, ako bol vnímaný jeho zámer so SIAF-om; koľko pesimistov sa okamžite našlo a veštilo neúspech. A pozrite dnes na to čo Hubert na Sliači vytvoril. Nemusím asi spomínať, že to nevytvoril sám, ale s kolektívom nadšencov. Ja osobne som teda zmenil názor a verím, že sa to Hubertovi podarí - teda nám podarí, lebo i ja sa skromne počítam za člena tejto „bandy“ leteckých nadšencov.

Vrátim sa ešte k tým úvodným „perličkám“ o Piešťanoch. Okrem skutočnosti, že Piešťany vždy boli známym (možno asi povedať, že svetoznámym) kúpeľným mestom s určitými periódami úpadku a rastu. Ja osobne som sa do tohto regiónu vrátil po rokoch ( asi štyridsiatich) a do Piešťan rád chodievam s manželkou na prechádzky na kúpeľný ostrov i do centra. Musím povedať, že Piešťany „žijú“. Otváranie kúpeľnej sezóny s mnohými aktivitami, koncertami a atrakciami určite stojí za to vidieť.

Treba priznať, že už menej príjemný pohľad je na rozpadávajúce sa múry jedného z kúpeľných domov hneď za skleným mostom. To však už je realita dneška. Nie všetko sa úspešne „sprivatizovalo“. 

Je tu tiež citlivá téma Arabov. Nuž Arabi v Piešťanoch skutočne žijú a je ich tam celkom dosť. Nie je mojím cieľom v tomto článočku rozoberať, že prečo, ako sa správajú, komu vadia a komu nevadia. Chcel by som len uviesť, že som sa už v živote stretol aj so slušnými Arabmi a aj s primitívnymi Slovákmi.

A na záver to hlavné - Pevne verím, že v Piešťanoch počas Festivalu Letectva 2019 organizovaného s príležitosti významného výročia (100 rokov od smrti generála Milana Rastislava Štefánika) pôjde opäť raz hlavne o lietanie a leteckú šou. Verím tiež, že lietanie sa do Piešťan vráti a že tieto letecké dni sa stanú tradíciou.

PACHO21

Zdieľaj článok:
Staň sa fanúšikom: